Чи можна українцям одночасно мати два закордонні паспорти?

Стаття доступна російською

Громадяни України можуть мати два паспорти для поїздок за кордон – це є законним і не вимагає додаткових роз’яснень. Запитання постають, коли один із паспортів закінчується, але є необхідність залишити його у себе.

Чи українці можуть залишити собі третій паспорт? Що зробити, щоб паспорт не вилучили? Коли решта документів залишається чинною? Відповіді читайте у цьому невеликому, простому, але дуже важливому матеріалі «Польського консультанта».

Скрыть содержание

Вхідні дані

Розглядатимуться два основні питання:

  1. Скільки закордонних паспортів законно мати громадянам України?
  2. Як зробити так, щоб старий паспорт (наприклад, з візою або відміткою про очікування ВНЖ) не вилучили?

Нагадаємо, що питання продовження українських паспортів чи отримання т.зв. білих паспортів (документ для виїзду на батьківщину) розглянуті в окремих статтях, і тут до цих тем повертатися не будемо.

Консультант
Дмитро Костянтинович
Потрібно розуміти, що питання збереження старих паспортів та наявності кількох чинних не залежать від місця оформлення документів – правила однакові при отриманні їх і в польських, і в українських відділеннях ДП Документ.

Скільки одночасно закордонних паспортів можна мати?

Це досить просте питання. Законодавчо встановлено, що громадянин України не може мати більше двох чинних паспортів для виїзду за кордон (ч.1, ст.22 ЗУ «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус»).

Очевидно, що мати два паспорти – законно. Однак для нашого розгляду важливим є ще одне слово, а саме «діючих». До цього ще повернемось далі.

Консультант
Дмитро Костянтинович
Ще один важливий момент – зазначені правила однаково поширюються на всі закордонні паспорти, незалежно від їх видів (біометричний або старого зразка).

Як відбувається заміна закордонного паспорта?

Стисло нагадаємо, що замінити закордонний паспорт можна при закінченні терміну його дії або достроково, наприклад, при зміні ФІО, приведенні документа в непридатність. При цьому:

Закордонний паспорт громадянина України визнається недійсним, вилучається, анулюється та знищується у разі закінчення строку його дії або прийняття рішення про його обмін до закінчення строку дії.

Проте норми чинного законодавства встановлюють і виняток із цих правил. За письмовою заявою власника анульований закордонний паспорт буде йому повернуто.

Що тут важливе:

  1. За замовчуванням вилучений паспорт буде знищено.
  2. Щоб зберегти старий документ, потрібно подати відповідну заяву.

Ця послуга може бути платною, проте ця норма змінюється дуже часто, і потрібно обов’язково уточнювати вартість (або відсутність) безпосередньо перед процедурою.

Як залишити собі старий закордонний паспорт?

Лише бажання зберегти старий паспорт для виїзду за кордон недостатньо. Необхідно виконання наступних умов (достатньо однієї з перерахованих):

  • у ньому є одна чи більше діючих віз;
  • якщо такий паспорт є підставою отримання/продовження дозвільних документів на проживання в іноземній державі.

Виходячи зі сказаного, щоб зберегти закордонний паспорт, при поданні заяви на новий документ необхідно:

  1. Вчасно повідомити представника посольства, консульства або працівника ДП Документ, який приймає заявку, про намір залишити колишній закордонний паспорт після оформлення нового.
  2. Подати відповідну заяву (бланк потрібно отримати у місці подання заяви).
  3. Аргументувати необхідність такого кроку, наприклад, пред’явивши у старому паспорті дійсну візу.

Крім цього, у поясненні, яке деякий час тому дали в українському консульстві у Гданську, зроблено таку примітку:

«Зверніть увагу, що наявність штампів про перетин кордону, екзотичних штампів, наявність фото своєї малолітньої дитини не є підставою для збереження паспорта на руках. Для цього ви завжди можете зробити копії цих сторінок, навіть кольорові, а за потреби завірити нотаріально», — заявили в консульстві.

Чи можна отримати третій закордонний паспорт?

Це так само дуже просте питання, проте нерідко викликає сумніви. Люди, які змінили паспорт (отримали новий), але зберегли попередній, вважають, що у них уже на руках є два документи, і більше не можна отримати.

Це не так. Згадаймо, що українцю не дозволяється мати більше двох чинних закордонних паспортів, а збережений старий документ чинним не є. Відповідно отримати ще один цілком законно.

Що робити при зміні паспорта власникам карт побиту?

Як висновок ще раз нагадаємо, що збережений закордонний паспорт не є чинним документом. Якщо по ньому виходили будь-які інші документи в Польщі (наприклад, карта побиту або подана заявка на її оформлення), то при заміні паспорта необхідно повідомити Управління у справах іноземців у Польщі про обставини, що змінилися.

Це не повинно призвести до вимоги проходити заново всі попередні процедури (наприклад, отримувати карту побуту заново), проте якщо дані колишнього паспорта були вказані безпосередньо на карті, то потрібно буде замінити «пластик».

4.2/5 - (6 votes)

Остались вопросы? Задайте их:

  1. Под статьей в виде комментария.
  2. В нашем ТГ-чате.
  3. Через платную консультацию.
Каждый нерешенный вопрос – это незаконченное дело, которое висит над нами как облака. Откладывая его, мы теряем время, энергию и даже спокойствие. Не откладывайте решения на потом, а беритесь за них сейчас. Не бойтесь изменений, не бойтесь принимать сложные решения, потому что именно они могут привести к лучшему будущему.
Задать вопрос консультанту
Нажимая на кнопку, вы даете согласие на обработку своих персональных данных.

  1. Олеся

    Якщо в’їхали в Євросоюз по паспорту,який ще буде дійсний три роки і маємо ще інший чистий паспорт , який буде дійсний ще 10 років, то, як повертатимемось додому, як збіжить час дії першого, по якому в’їхали, чи можна використовувати другий, чистий.

    Чи можна з чистим, де немає позначок про перетин кордону, паспортом виготовляти інші потрібні для побуту документи?

    • Ярослав Стецюн

      Мати два чинні паспорти законно. Ви можете використовувати той, який вважаєте за потрібне в конкретних операціях.

  2. Юля

    Добрий день! Якщо один з двох закордонних паспортів зіпсований (погриз пес) чи можна податися на новий?
    Чи замінити? Термін його дії не закінчився.
    Дякую!

    • Ярослав Стецюн

      Зіпсований паспорт можна замінити. Мати два чинні паспорти – Ваше право.

  3. Іванка

    Добрий день. У мене така ситуація, маю 2 закордонних паспорти, один дійсний до квітня 25 року, а інший до 29 року. Чи можу я замінити зараз паспорт, який дійсний до квітня 25 року на новий? Чи це потрібно чекати аж до його закінчення? Дякую за відповідь.

    • Ярослав Стецюн

      Вітаю. Замінити можна паспорт, який став непридатним. Подавати на новий при чинному паспорті можна не раніше ніж за 2 місяці.

  4. Юлія

    Доброго дня, якщо я випрала свій закордонний паспорт, але всі відмітки в нормі, чи потрібно його змінювати, якщо я находжусь в Німеччині де є відмітка про параграф 24. При заміні вона залишиться?

    • Ярослав Стецюн

      Зіпсований паспорт необхідно замінити. Оцінка його нинішнього стану, а також норми щодо перенесення параграфу – це питання німецького законодавства. З ними Вам краще звернутися до ресурсів, присвячених цій країні.

  5. Дарія

    Вітаю, якщо я маю один вже недійсний паспорт (з американською дійсною візою) і один дійсний але недовго ще паспорт. Коли я буду подаватися на новий/ третій, можна не пошкоджувати перший/недійсний, аби уникнути проблем при поїздці в США. Для США непошкоджений паспорт є умовою.

    • Ярослав Стецюн

      Так, ви маєте право мати два діючі паспорти.

  6. Марта

    Якщо я приїхала з Польші в Україну, маю другий паспорт ще не використаний. Через скільки я можу поїхати по тому чистому паспорті?

    • Ярослав Стецюн

      Режим 90/180 поширюється на людину, а не на її паспорт.

  7. Іванна

    У сина, якому 17 років і який навчається і проживає в Польщі, є закордонний паспорт, який чинний ще 2 роки. Чи може він отримати новий закордонний паспорт, який буде чинний 10 років?

    • Ярослав Стецюн

      Мати два діючі закордонні паспорти законно. Це право не залежить від віку.

  8. Євгеній

    Доброго дня. В мене є питання з приводу отримання другого закордонного паспорту при збереженні першого.
    В моєму старому(теперішньому) закордонному паспорті, який дійсний до 2031 року знаходиться россійська віза “Разрешение временного проживания” яка дійсна до 2025 року, яку я отримав, бо навчаюсь в россії. Ця віза заважає мені отримати статус біженця в Європі, але вона потрібна мені для короткострокового повернення в россію для здачі дипломної роботи і закінчення навчання.
    З чого випливає моє питання: Чи можу я подати в Консульстві Польщі заяву на отримання нового закордонного паспорту зі збереженням старого паспорту так, щоб обидва документи залишались дійсними? І що для цього потрібно зробити?
    Дякую заздалегідь за Вашу відповідь і Ваші старання.
    З повагою.
    Євгеній.

    • Ярослав Стецюн

      Якщо у вас українське громадянство, то консульство Польщі вам не допоможе. Українське консульство в Польщі або “ДП Документ” допоможе.

      Мати два закордонні паспорти законно.

      Ознайомтеся з матеріалом про ДП Документ у Польщі.

  9. Сніжана

    Доброго дня. Знаходжусь в Польщі. Термін дії паспорта до 17.12.2025. Але хочу податися на карту побуту. Чи можу зробити другий паспорт, чи є в ньому потреба. Бо переживаю, щоб не вплинув термін дії на термін карти побиту.

    • Дмитрий Константинович

      Мати два дійсні паспорти – це ваше право. Це законно. Який саме використовувати для подачі на карту – це також ваш вибір.

x

Спасибо, ваш отзыв отправлен