Чи зобов’язані іноземці робити щеплення своїм дітям у Польщі?

Стаття доступна російською

Нерідко, говорячи про іноземців (у тому числі про норми Спеціального закону для українських біженців або інші норми, пов’язані з перебуванням у Польщі), згадують про можливості, які можна порівняти з можливостями поляків. Однак мова далеко не завжди йде лише про права – рівними можуть бути й обов’язки, зокрема, обов’язок зробити щеплення дітям.

Хто, коли і де зобов’язаний прищепити дитину, і що буде якщо не виконати цю вимогу – читайте у цьому матеріалі «Польського консультанта».

Скрыть содержание

Чи обов’язково робити дитині щеплення?

Польське законодавство чітко визначає, що особи, які перебувають у країні понад 3 місяці, зобов’язані зробити всі щеплення, передбачені Програмою захисної імунізації (Program Szczepień Ochronnych) на поточний рік (art.5 Ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi).

Це стосується всіх людей, які перебувають у Польщі, у тому числі й дітей українських біженців. Більше того, спеціально для них запроваджено програму імунізації і на більш ранніх термінах. Іншими словами, при знаходженні в Польщі до 3 місяців біженці можуть зробити щеплення своїм дітям, а якщо перебування понад 3 місяці – зобов’язані це зробити.

Дітьми в даному контексті вважаються особи до 19 років. Вимога обов’язкової вакцинації поширюється як на біженців, так і на інших іноземців.

Які щеплення в Польщі обов’язкові?

Повний перелік обов’язкових щеплень вказаний у Програмі захисної імунізації та може коригуватися рік у рік. Дізнатись точний перелік можна, наприклад, у сімейного лікаря. Серед тих, що достеменно необхідні, зазначені вакцини проти:

  • кору;
  • епідемічного паротиту;
  • краснухи;
  • дифтерії;
  • правця;
  • кашлюку;
  • поліомієліту;
  • гепатиту В;
  • туберкульозу.

Варто знати, що біженцям надаються і безкоштовні вакцини від COVID-19, однак вони не є обов’язковими.

Календар щеплень у Польщі на 2023 рік

Kalendarz-szczepien-2024

Відкрити в новій вкладці

Що робити, якщо дитині вже робили щеплення на батьківщині?

За наявності документів, що підтверджують зроблені щеплення та період їх дії, повторна імунізація не потрібна. Проте чи всі документи може бути прийнято до розгляду. Точно беруть дані від українських біженців. За іншими ситуація плаваюча. Уточнювати варто безпосередньо у лікаря.

Відсутність підтверджуючих документів з юридичної точки зору робить дитину не щепленою. В такому випадку щеплення доведеться робити повторно.

Де і як зробити щеплення дитині в Польщі?

Міністерство охорони здоров’я Польщі намагається максимально розширити можливості щеплень. Основний акцент зроблено на сімейних лікарів, які визначать і необхідність, і перелік, і терміни необхідної вакцинації.

Крім цього, імунізацією біженців займеться більшість клінік та інших лікувальних закладів, куди можуть звертатися іноземці (зокрема біженці) з інших питань. Можливість обов’язкової вакцинації отримають і мобільні бригади, які займаються щепленням від коронавірусу, і працюють, зокрема, в центрах розміщення біженців.

Що буде, якщо не зробити щеплення вчасно?

Якщо при знаходженні в Польщі понад 3 місяці буде встановлено, що відсутність щеплення пов’язана з ухиленням батьків (опікунів) від своїх обов’язків, можуть бути призначені такі штрафи:

  1. Вперше: кілька сотень злотих (тут і далі сума залежить від регіону).
  2. Вдруге: від 1500 до 2500 злотих.
  3. Втретє і більше разів: до 10000 злотих.

Водночас нещепленим дітям можуть відмовити у відвідуванні дитячих садків та шкіл, якщо такі навчальні заклади перебувають у відомстві місцевої влади.

Консультант
Дмитро Костянтинович
Важливо розуміти, що таке ухилення від щеплень є правопорушенням, а рухи антищепленців у Польщі вважаються загрозою національній безпеці. Біженця, який порушив ці норми, можуть позбавити статусу тимчасового захисту і, як наслідок, депортувати. Такий варіант розвитку подій не обов’язковий, але цілком можливий.

Надходять пропозиції зробити електронну карту щеплень обов’язковою, а мінімальний штраф збільшити до 10 000 злотих. На даному етапі відбувається розгляд проекту – терміни та точні параметри поки що невідомі.

Резюмуємо. Ще раз наголосимо, після 3-х місяців перебування в Польщі дитячі щеплення є обов’язковими. Масовий в’їзд до РП біженців після 24 лютого 2022 року зробив це питання актуальним для багатьох людей. Не варто затягувати та ризикувати здоров’ям дітей, а також законним перебуванням у країні.

5/5 - (2 votes)

Остались вопросы? Задайте их:

  1. Под статьей в виде комментария.
  2. В нашем ТГ-чате.
  3. Через платную консультацию.
Каждый нерешенный вопрос – это незаконченное дело, которое висит над нами как облака. Откладывая его, мы теряем время, энергию и даже спокойствие. Не откладывайте решения на потом, а беритесь за них сейчас. Не бойтесь изменений, не бойтесь принимать сложные решения, потому что именно они могут привести к лучшему будущему.
Задать вопрос консультанту
Нажимая на кнопку, вы даете согласие на обработку своих персональных данных.

x

Спасибо, ваш отзыв отправлен